Перейти до основного вмісту

День Соборності в Краматорську

23/01/2019 - 00:54

100 років тому на Софійському майдані в Києві відбулося проголошення Акту Злуки – універсалу про об’єднання Української та Західноукраїнської народних республік. І якщо текст універсалу проголошував єдність України «де-юре», то на втілення «де-факто» цієї ідеї пішло майже ціле століття. Сучасному ж поколінню доводиться, як і нашим предкам сто років тому, зі зброєю в руках захищати єдність країни у війні з російським агресором.

Саме тому урочистості, які відбуваються останні п’ять років й присвячені Дню Соборності України, вийшли далеко за межі звичайних заходів «для звіту» й перетворилися в справжній ланцюг єднання нації. Обласний центр Донеччини, місто Краматорськ, знову запросив українців зі всієї області. 22 січня поруч із пам’ятником Тарасу Шевченку зібралися ті, хто звільнив від російських загарбників це місто в 2014 році й серед них були представники Донецького осередку ГО «ДІЯ». Також в заході взяли участь військові, які зараз стоять на захисті країни, волонтери, школярі й всі ті, для кого український прапор є частиною їхнього життя. Звісно, тепер подібні заходи не залишаються без уваги місцевих чиновників, і все частіше тут, на сході України, вони вдягають вишиванки і співають український славень, хоча п’ять років тому їхня позиція була вочевидь не на боці України. І якщо раніше головним інструментом їхнього управління був принцип «розділяй і володарюй», то після 14 року цей «інструмент» перестав спрацьовувати. Тепер, коли народ об’єднаний задля перемоги, місцеві «еліти» вирішили, що найнебезпечніше для них буде від’єднатися якомога далі від власного народу і лише інколи дозволяти собі, покласти квіти до пам’ятника разом із тим народом. Така собі соборність.

Та тішить той факт, що справжній ланцюг єднання з кожним роком стає все довшим, а ланки в ньому – все міцнішими. І цей процес не спинити.